Rotary Club of Flint Past Presidents
Photo Albums
 
Rotary year
President
Classification
1916-1917
Walter E. "Dunk" Dunkin
Baked Goods
1917-1918
Dr. Jesse H. Beckwith
Dentist - Exodontist
1918-1919
Edward M. Cumings
Auto Supplies - Jobber
1919-1920
David M. Averill (moved away)
Elwyn Pond (rest of term)
Auto Manufacturer
Shoes
1920-1921
Dr. George E. Barnes
Pastor - Presbyterian
1921-1922
Dr. M. William "Bill" Clift
Roentgenologist
1922-1923
John M. "Jack" Barringer
Foundry
1923-1924
Charles F. "Charlie" Nutter
Associations - YMCA
1924-1925
Dr. Ralph D. Kearns
Pastor - Presbyterian
1925-1926
Dr. Gordon H. Bahlman
Eye, Ear, Nose, & Throat
1926-1927
E. E. "Hi" Lewis (moved away)
Edwin S. "Ed" Lunt (rest of term)
School Superintendent
Retail Automobiles
1927-1928
Samuel "Sam" Morgan
Drop Forging
1928-1929
Frank DeRoo
Milling
1929-1930
William S. Abbey
Sales Manager - Buick
1930-1931
Charles A. "Chick" Darwin
Wholesale Plumbing
1931-1932
Ralph E. Gault
General Law Practice
1932-1933
Robert P. "Bob" Gerholz
Home Construction
1933-1934
Dr. Herbert E. "Herb" Randall
Surgeon
1934-1935
John E. Wellwood
Education - Public High School
1935-1936
Eldon E. Baker
Business College
1936-1937
Dr. Oscar McKenna
Physician
1937-1938
Charles D. Crawford
Retailing - Men's Wear
1938-1939
Duff Davis
Tobacco Distribution
1939-1940
George F. Streat
Electric Light & Power Service
1940-1941
Dr. Charles H. "Chuck" Matson
Dentist - Prosthodontist
1941-1942
Frank G. Farry
Camp Director - Mott Foundation
1942-1943
Philip H. Vercoe
Education - Public High School
1943-1944
Lafe S. Bryan
Communications - Telegraph
1944-1945
Thomas 0. "Tom" Jennings
Sales Manager - Buick
1945-1946
Carl W. Bonbright
Stocks and Bonds
1946-1947
John H. Wemicke
Hardware – Retail
1947-1948
I. Palmer Crawford
Investments - Securities
1948-1949
George L. Whyel
Building Materials - Retail
1949-1950
Chester M. "Chet" Bullard
Manufacturers Association
1950-1951
Arthur L. "Art" Crampton
Associations - YMCA
1951-1952
Jay J. Hanna
Electric Light & Power Service
1952-1953
Harry A. Burnham
Employment Management
1953-1954
William C. "Bill" Stevens
Moving & Storage
1954-1955
G. Keyes Page
Civic Research Council
1955-1956
Everett J. "Bud" Mulholland
Dry Goods Department Store
1956-1957
Lester Lindow (moved away)
Franklin P. Bennett (rest of term)
Communications - Radio
Religion - Anglican
1957-1958
Franklin P. Bennett
Religion - Anglican
1958-1959
George I. Detlor
Construction - Roofing
1959-1960
Garfield G. "Gar" Wagner
Dairy Products - Milk Distribution
1960-1961
Donald "Don" Bacon
Tobacco Distribution
1961-1962
Kennett "Ken" Wilcox
Spark Plug Manufacturer
1962-1963
Robert E. "Bob" Manderfield
Steel Ball Bearing Manufacturing
1963-1964
Donald E. "Don" Johnson, Jr.
Commercial Printing
1964-1965
James C. "Jim" Cohoon
Accident Prevention
1965-1966
J. L. "Larry" Gillie
Electric Light & Power Service
1966-1967
Robert E. "Bob" Pratt
Finance - Banking
1967-1968
Jack A. Hamady
Grocery Distribution
1968-1969
Freidolph K. "Fritz" Olson
Associations - I.M.A.
1969-1970
Ronald 0. "Ron" Warner
Auto - Pressed Metal Manufacturing
1970-1971
Peter D. "Pete" Kleinpell
Building Materials - Retail
1971-1972
Dr. David M. "Dave" French
Education - Universities
1972-1973
E. Stanley "Stan" James
Associations - Auto Clubs
1973-1974
Russell G. "Russ" Mann Jr.
Stock Brokerage
1974-1975
William J. "Joe" McCormick (moved away)
Richard F. "Dick" Cordell (rest of term)
Electric Light & Power Service
Horology
1975-1976
Richard F. "Dick" Cordell
Horology
1976-1977
Kenneth C. "Ken" Rice
Advertising Agency
1977-1978
Lawrence E. "Larry" Davis
Paint Manufacturing
1978-1979
Dr. Cory E. Cookingham
Medicine - Pediatric Allergy
1979-1980
Patrick W. "Pat" McAvinchey
Engineering - Civil
1980-1981
John D. Mott
Packaging Materials
1981-1982
Paul C. Visser
Insurance - Life
1982-1983
H. Halladay "Hal" Flynn
Banking
1983-1984
Max A. Durbin
Law Enforcement
1984-1985
James E. "Jim" Tomblinson
Construction - Architect
1985-1986
Dr. W. Archibald "Archie" Piper
Medicine - Plastic Surgery
1986-1987
Paul D. Wenstrom
Stockbroker
1987-1988
Dr. George A. Eastman
Dentistry  - Orthodontist
1988-1989
John A. Larson
Education - University Management
1989-1990
Jay N. Nelson
Air Conditioning - Sales
1990-1991
Gene W. Dennis
Electrical Industry Contracting
1991-1992
Peter "Pete" Danner
Architecture - Industrial
1992-1993
Douglas P. "Doug" Bacon 
Computer Service - Mailing
1993-1994
George A. Carpenter
Consumer Finance
1994-1995
Gary L. Sullenger
Federal Government
1995-1996
Katherine R. “Kathy” Saunders
Associations - Consultant
1996-1997
Anthony J. “Tony” Mansour
Law - Corporate
1997-1998
David S. Smith
Floor Coverings
1998-1999
James R. “Jim” Angle
Real Estate - Commercial Property Mgmt
1999-2000
Douglas C. Speck
Associations - Salvation Army
2000-2001
Dr. John Hebert III
Medicine - Ob/Gyn
2001-2002
Dr. Julianne T. Princinsky
College-Private - President
2002-2003
Robert V. Jewell
Consulting - Fund Development
2003-2004
Mark D. Ennix
Real Estate - Property Management
2004-2005
Lindsey E. Younger
Business Management - Non-Profit
2005-2006
Janice L. Karcher
Associations - Chamber of Commerce
2006-2007
Jerry W. Knoodle
Insurance - Agency Management
2007-2008
Michael E. Dach
Communications - Advertising
2008-2009
Roxanne A. Caine
Hospitals – Fund Development
2009-2010
James B. Franklin III
Associations - Business Development
2010-2011
Jerry D. Johnson
K-12 Education - Communications & Dev
2011-2012
Tiffany J. Flynn
Government  - Congressman's District Staff
2012-2013
Donald G. “Don” Rockwell
Law - Business Litigation
2013-2014
J. Joseph “Joe” Fioroni
Finance - Stockbroker
2014-2015
Dawn M. Hibbard
Colleges - Community – Public Information
2015-2016
Amy E. Krug
Human Services - Priority Children
2016-2017
Robert C. “Rob” Bennett
Business Services - Telecommunications Sys
2017-2018
Gerald W. McCarty II
College - Private - Student Services
2018-2019
Michael L. “Mike” Chaffee
Youth Development - Boy Scouts of America 
2019-2020
George S. Ananich
Architecture - Architect
2020-2021
Dr. Raymond F. “Ray” Gist
Dentistry – General Dentistry
 
 
 
 
Past District Governors
 
1921-1922
Dr. George Emerson Barnes
District 9
1948-1949
Dr. Ralph P. Kearns
District 221
1972-1973
Jack A. Hamady
District 6330
1984-1985
Richard F. Cordell
District 6330
1990-1991
Patrick W. McAvinchey
District 6330
 
 
 
 
Past Assistant District Governors
 
1999-2001
David S. Smith
Area 7
2013-2016
Robert V. Jewell
Area 7